Slavnostní předávání certifikátů úspěšným žadatelům o grant Nadace Občanského fóra

Slavnostní předávání certifikátů úspěšným žadatelům o grant Nadace Občanského fóra

 

            Tak jako každý rok i tento podzim uspořádala Nadace Občanského fóra slavnostní předávání certifikátů úspěšným žadatelům o grant. Celý večer proběhl v Americkém centru na Malé Straně.

20. listopadu byl v Americkém centru slavnostně vyhlášen 17. ročník grantového programu Opomíjené památky a 16. ročník programu Památky a zdraví. Akce se uskutečnila za účasti velvyslance USA v Praze - Normana L. Eisena a bývalého velvyslance USA - Williama Luerse a jeho ženy Wendy. 

William Luers působil jako velvyslanec Spojených států v Praze v letech 1983-1986. Během té doby spolu se svou ženou Wendy podporoval zdejší nezávislé dění, navázal přátelství s řadou umělců a disidentů, včetně Václava a Olgy Havlových. V 90. letech manželé Luersovi pomáhali mimo jiné zakládat v Praze také pobočku americké Nadace pro občanskou společnost. 

Přestože se manželé Luersovi v současné době angažují především ve Spojených státech -William Luers je ředitelem Projektu Írán a vyučuje na Kolumbijské univerzitě, Wendy Luersová působí jako místopředsedkyně latinsko-amerického programu pro mezinárodní studenty v centru Woodrowa Wilsona - oba se živě zajímají o dění v České republice. Úspěšní žadatelé o grant Nadace OF převzali z rukou předsedkyně správní rady NOF Dagmar Havlové-Ilkovičové grantový certifikát. Večerem hosty provedl moderátor Jiří Vejvoda, v průběhu ceremonie zazněly skladby Františka Bendy, Astora Piazolla a Jaroslava Nováka v podání hudebníků Petra Graua (flétna) a Jaroslava Nováka (kytara). 

Nadace OF je první nadací, která vznikla po sametové revoluci na území České republiky. Jejím cílem je podpora obnovy památek a kulturního dědictví naší země. Od svého počátku úzce spolupracuje s Velvyslanectvím USA, v jehož prostorách pravidelně pořádá slavnostní vyhlášení výsledků grantového řízení. Nadaci založili v roce 1990 manželé Dagmar a Ivan Havlovi s přáteli, Dagmar Havlová od té doby stojí v čele správní rady.

Za Občanské sdružení pod Studencem se slavnostního předávání certifikátů zúčastnili - Jitka Tůmová a Miluše Vrtílková.