Setkání zástupců americké nadace Ch. S. Mott Foundation se zástupci českých neziskových organizací

Setkání zástupců americké nadace Ch. S. Mott Foundation se zástupci českých neziskových organizací

 

                19. 7. 2011 uspořádala Ústecká komunitní nadace společně se správní radou setkání zástupců významné americké nadace Ch. S. Mott Foundation – z Bulharska, Ukrajiny, Chorvatska, Ruska, Slovenska a Polska se zástupci českých neziskových organizací.

                Skupina Ústeckou komunitní nadací podpořených neziskových organizací byla zastoupena:

·         Zubrnickou museální železnicí

·         Dobrovolnickým centem

·         Poradnou pro integraci

·         Občanským sdružení pod Studencem

·         Fokusem Ústí nad Labem

·         a stipendistou Ústecké komunitní nadace

                Po odjezdu ze Střekovského nádraží se účastníci setkání přepravili do prostoru Zubrnického musea železnice, kde probíhalo krátké představení jednotlivých účastníků a organizátorem připravený příjemný piknik. Neformální diskuse dala jednotlivým účastníkům prostor hovořit o své práci, zkušenostech a dalších plánech jejich práce.

                Činnost Občanského sdružení pod Studencem v angličtině přednesla členka sdružení MUDr. Kateřina Fabichová, která se setkání zúčastnila v doprovodu předsedkyně výkonné rady Jitky Tůmové.

                Účastníkům setkání byly předány propagační předměty Občanského sdružení Pod Studencem v hodnotě 2.212,00 Kč.

Občanské sdružení pod Studencem bylo založeno v roce 2007, dnes má 82 členů. Práce sdružení je zaměřena na řešení kulturního a přírodního bohatství a zapojování občanské společnosti do této problematiky; mapuje kulturní a přírodní dědictví v oblasti obcí pod Studencem v okolí České kamenice. Zabývá se obnovou a ochranou drobných sakrálních památek a ochranou přírody. Získává finanční zdroje na tuto činnost. Pořádá semináře, pracovní setkání a školení; vyvíjí publikační činnost a spolupráci s médii; rozvíjí mezinárodní spolupráci. Uvedené činnosti spolu s konáním různých kulturně společenských akcí přispívají ke zvyšování přitažlivosti krajiny na Českokamenicku a k rozvoji turistického ruchu.

 Od svého založení představilo několik úspěšných akcí. Uspořádali jsme rekonstrukci bitvy mezi rakouskými a pruskými vojsky z roku 1757 spojenou s uctěním padlých vojáků.

                Zcela zásadní podíl má sdružení na obnově kulturní památky rozhledny z roku 1888 na Studenci u České Kamenice, která je na území Čech druhou nejstarší kovou vyhlídkovou věží. Anebo připomenutí významných líseckých rodáků – fotografa Josefa Seidla či podnikatele a mecenáše Fanze Preidla. Velice úspěšným projektem se stala -„Panoramatická prezentace mikroregionu Českokamenicko“, která v současnosti pokračuje druhou fází. Oba projekty byly podpořeny Ústeckou komunitní nadací, stejně tak jako projekt Česko – německá propagace regionu a obcí Studený a Lipnice a stěžení práce občanského sdružení vydání publikace „KRAJINA POD STUDENCEM V PROMĚNÁCH DOBY“. Díky obhájeným projektům a získání finančních prostředků z grantů může občanské sdružení pracovat.

 Roku 2008 proběhla obnova Školního kříže, obnova pomníku padlým z I. světové války, obnova Polírova kříže, nalezení a celková obnova studenecké poutní sochy Panny Marie Pomocné s Ježíškem z roku 1835 - vše v obci Studený/Kunratice. Tato práce byla spojena se slavnostním setkáním původního a současného obyvatelstva při příležitosti uctění 580 let od první písemné zmínky o obcích Studený a Lipnice a 620 let obce Líska.

V roce 2009 byla ošetřena Mariánská kaple a skalní stěny rokle v prostoru mezi obcí Studený a Lipnice byly doplněny obrazy Nejsvětější Trojice, Korunování Panny Marie a votivním obrazem Panny Marie Pomocné s klečící dívkou. Spolu s obnoveným Stelzigovým křížem ve Studeném drobným sakrálním památkám požehnal P. Karel Jordán Červený, děkan kostela Sv. Jakuba Většího v České Kamenici.

 V roce 2010 byl v osadě Lipnice obnoven Schiffnerův kříž. V současné době se mimo jiné zabýváme opravou Johnovy skalní kaple v osadě Studený při turisticky silně frekventované cestě, která utrpěla loňskými povodňovými lijáky. Také na tuto práci získalo sdružení finanční prostředky díky Ústecké komunitní nadaci.