Pavlinino údolí je opět průchozí

Pavlinino údolí je opět průchozí

Romantické procházky údolím řeky Chřibské Kamenice, všem známé jako Pavlinino údolí mezi obcemi Studeným a Jetřichovicemi v Českém Švýcarsku, jsou po katastrofálních povodních v roce 2010 od prvního říjnového týdne 2011 opět pohodlně průchodné po lávkách!

V turisticky velmi oblíbeném místě při toku Chřibské Kamenice mezi obcemi Studený a Jetřichovice jsou nově zbudovány lávky přes toky Studeného potoka a Chřibské Kamenice. Tři malé provizorní dřevěné lávky zbudovali chalupáři z obce Studený/Kunratice Jiří a Martin Vojáčkovi a Vladimír Forejt, člen Občanského sdružení pod Studencem. Dobrovolnickou práci provedli během měsíce září, náklady na spojovací materiál uhradil značkařský obvod Děčín Ústecké oblasti KČT. LČR, Lesní správa Rumburk připravuje projekt na stavebně stabilní ocelové lávky. Dřevěné lávky v tomto údolí, kde je velmi vlhké prostředí obvykle vydrží nejdéle 3 - 4 roky.  Poslední stabilní mostek byl vybudován z iniciativy Ústecké oblasti KČT, značkařský obvod Děčín. Akci finančně podpořil Ústecký kraj, podílely se i LČR, Lesní správa Rumburk, o.p.s. České Švýcarsko a Správa NP České Švýcarsko. Most je 11 m dlouhý a vede 2,30 m nad hladinou řeky.

Celé údolí začíná na soutoku Studeného potoka a Chřibské Kamenice, romanticky se klikatí kolem pískovcových strání a ústí poblíž bývalého Grieslova mlýna. Nedaleko něho, na západním okraji před rybníkem, je možné spatřit skalní výklenek pohádkově nazvaný „Rusalčina jeskyně“. V celém údolí je patrný výskyt vzácné fauny a flóry, zejména přesličky luční, žije zde vydra říční, ledňáček říční nebo čáp černý. Pro svou přírodovědnou a estetickou hodnotu bylo Pavlinino údolí v roce 1993 prohlášeno přírodní rezervací.

Do Pavlinina údolí se dostanete z obcí Studený a Jetřichovice po červené turistické značce. Na červenou značku do Pavlinina údolí lze dojít též po modré z Rynartic.

Článek na serveru Českého rozhlasu SEVER včetně reportáže.

Samotnou reportáž najdete zde.

 

Pavlinino údolí je opět průchozí Pavlinino údolí je opět průchozí