Blýská se na lepší časy - rozhledna Studenec

Blýská se na lepší časy


Pro všechny milovníky a obdivovatele neopakovatelných výhledů z rozhledny na Studenci máme potěšující a značně optimistické zprávy.

Na vrcholu Studence se v pátek 12.9.2008 osazovaly kotvící šrouby a tento týden se má šalovat a začne se betonovat - první 2 betonové základové patky. Viděli jsme první  ukázky již nalakované konstrukce, která má stejnou barvu jako nejstarší kovová konstrukce vyhlídkové věže Slovanka v Lučanech v Jizerských horách a vypadá, jedním slovem, překrásně. Konstrukce je zatím stále složena ve společnosti Aqua Žernoseky, kde se provádělo otryskání a následně základový nátěr kovové konstrukce rozhledny. Je třeba ještě vyspravit některé drobnosti na konstrukci, které se ukázaly až teprve po otryskání jako nedostačující kvality.

Pan Ing. Jan Janatka informoval, že pokud se použije rychle tvrdnoucí beton, mohlo by se za 14 dnů po betonáži již moci montovat. Mezitím je však třeba provést nýtování. Zatím je investorem plánováno tyto práce provádět na fotbalovém hřišti v České Kamenici. Snad se město Česká Kamenice přece jen přikloní k nabídnuté možnosti montáže rozhledny na Biofarmě v Lipnici. Doba nýtovacích prací se předpokládá asi též 14 dnů. Vše nasvědčuje tomu, že by mohla Studenecká krasavice stát opět na vrcholu ještě v tomto roce.

Po vynesení konstrukce na původní místo se ještě jeden týden budou muset opravovat nátěry a pak by se mohlo otevírat.

Poté, co se odstranily problémy s financováním (v této věci pomohli majiteli stavby městu Česká Kamenice - pan Bc. Tomáš Horyna, krajská zastupitelka paní Hana Lukáčová a hlavně hejtman Ústeckého kraje pan Ing. Jiří Šulc; následně MF a Ministerstvo kultury) se práce daly do optimistického pohybu.

Peníze mají, dle informace místostarosty města Česká Kamenice pana Ing. V. Marka, být okolo 20. září 2008.

Kladnou činnost města pochválíme a budeme se všichni velmi těšit na slavnostní otevření obnovené unikátní kulturní památky - rozhledny ze Studence.

1 2
3 4
5 6

Foto: ing. Jan Janatka, Hana Michálková, Zdeněk Kába