Rekonstrukce Johnovy kaple ve Studeném byla definitivně dokončena

Rekonstrukce Johnovy kaple ve Studeném byla definitivně dokončena

Občanské sdružení pod Studencem oznámilo definitivní dokončení Johnovy kaple ve Studeném. Stalo se tak po instalaci repliky centrálního obrazu Panny Marie Pomocné, jehož originál byl obnoven a darován Oblastnímu muzeu Děčín v minulém roce. Kaple je jednou z mnoha obnovených drobných kulturních památek v oblasti Českého Švýcarska, kterou provedlo Občanské sdružení pod Studencem.

Celková rekonstrukce Johnovy kaple z roku 1760 v dolní části obce Studeného (Kunratice) byla definitivně dokončena. Restaurátorka Hana Bělinová přivezla a instalovala repliku významného deskového obrazu s výjevem Panny Marie Pomocné. Jedná se o vzácný originál obrazu významného místního umělce Ernsta Vatera, který byl objeven během restaurátorského průzkumu díla. Majitelé pozemku, na kterém kaple stojí manželé Forejtovi společně s Občanským sdružením pod Studencem (OspS) darovali originál Oblastnímu muzeu Děčín.

„Byl to pro nás slavnostní okamžik. Od obnovy kaple uplynulo několik měsíců, ale teprve instalací tohoto obrazu je Johnova kaple kompletní,“ uvedla předsedkyně Občanského sdružení pod Studencem Jitka Tůmová.

První a druhou etapu obnovy této památky zajistily finanční prostředky od Nadace VIA, Nadace OF, Ústecké komunitní nadace, Občanského sdružení pod Studencem a dobrovolnické činnosti jeho členů společně s odbornou prací restaurátorky. Vytvoření repliky obrazu následně finančně podpořil Fond ústeckého kraje, OspS a peněžní dary od Ivany Mrázkové, dcery poválečného donátora kaple, pana Václava Sládka, který se této chvíle bohužel již nedožil.

„Ke zhotovení repliky jsme přistoupili z velmi prostých důvodů. Jedná se o dílo, které bylo náhodou objeveno rentgenovými snímky pod nánosy novějších maleb. To nás velmi překvapilo a tak jsme nechali obnovit právě původní malbu. Při představě, že by mohla být poničena nebo odstraněna jsme pro jistotu rozhodli o zhotovení repliky,“ dodává místopředseda sdružení Tomáš Horyna.

Johnova kaple se stala také součástí nové turistické zážitkové trasy společně s dalšími obnovenými kulturními památkami. Za šest let činnosti OspS je jich již šestnáct. Dvě památky byly vytvořeny zcela nově a k úctyhodnému číslu je třeba připočíst i zcela zásadní a aktivní účast sdružení během rekonstrukce kulturní památky, v tomto roce již 125 roků staré kovové rozhledny na Studenci u České Kamenice.

Mnoho památek na opravu však teprve čeká a z toho důvodu vyhlásilo OspS veřejnou sbírku, kterou je možné podpořit také formou dárcovských SMS (DMS), pomocí systému PaySec nebo jednoduše pomocí platební karty či digitální peněženky MasterCard Mobile. Více informací lze nalézt na webu projektu www.obnovenepamatky.cz

 

Obraz Panny Marie Pomocné