O Bedřichu Ludvíkovi, který podporuje obnovu rozhledny Studenec

O Bedřichu Ludvíkovi a seriálu Rozhlédni se, člověče

 

   Asi není třeba představovat Bedřicha Ludvíka, ale jistě se najdou i ti z Vás, kteří ho neznají a tak proto pár slov o něm...

   Pokud Bedřicha Ludvíka neznáte, pravděpodobně jste jen nezaregistrovali jeho jméno v titulcích různých pořadů, dokumentů a filmů. Myslím, že pokud zmíníme první, a asi nejznámější, dokumentární cyklus "Rozhlédni se, člověče", ihned budete vědět, kdo Bedřich Ludvík je. V České televizi působí jako dramaturg hrané tvorby. Jeho úkolem je přivádět na svět celovečerní hrané filmy, které vidíte v neděli ve 20,00 na ČT1. O svých dovolených pak natáčí dokumentární filmy a cykly. Vedle toho působí i jako písničkář a autor knih. Skoro by se dalo říci, že je to univerzální člověk - můžete ho vidět i s kamerou v ruce (často působil jako 2. kameraman při natáčení svých seriálů).

   Vedle několikadílného seriálu "Rozhlédni se, člověče", který je nám (vzhledem k naší současné činnosti okolo záchrany, resp. obnovy rozhledny na Studenci) nejbližší, jsou to i neméně známé cykly: Paměť stromů, Zpět k pramenům a konečně k jeho nejnovější tvorbě patří "Praha, město věží" a "Kus dřeva ze stromu".

   Velmi si vážíme činnosti pana Ludvíka. Seriál o rozhlednách zaznamenal velký boom především v opravách chátrajících staveb tohoto typu a budování těch nových, které sice vyrůstají v převážné míře jako vysílače nejen mobilních operátorů. Není to sice ideální, ale považte jaké finanční náklady přináší stavba rozhledny. V tomto je pomoc mobilních a jiných operátorů takřka nepostradatelná. Jak jistě víte i staré, dobové rozhledny na sobě nesou nesčetnou spoustu zařízení, které ale zabezpečují finanční prostředky na údržbu těchto unikátních objektů, které nám poskytují pohled (možná lepší než ve skutečnosti je) na krajinu z ptačí perspektivy. Bez toho by jen těžko bylo tolik přístupných vyhlídkových míst, věží a věžiček.

   Věřím, že se setkáme při znovuotevření rozhledny na Studenci a snad to bude i tento rok, kdy stavba slaví své 120. narozeniny. Držte nám palce!!!

  Pokud máte zájem dovědět se o Bedřichu Ludvíkovi něco víc, navštivte jeho stránky kliknutím zde. Odkazy na informace přímo o jednotlivých pořadech, najdete v textu tohoto příspěvku (kliknutím na název otevřete okno, které vám zobrazí internetový speciál konkrétního dokumentárního cyklu).

 

Zápis štábu ČT z vrcholové knihy rozhledny na Studenci