Aktuální informace - rozhledna Studenec

Aktuální informace / 6. července 2008

 

Dne 15. července 2008 uplyne 120 roků od okamžiku, kdy byla slavnostně otevřena druhá nejstarší kovová konstrukce vyhlídkové věže na našem území, rozhledna na vrchu Studenec u České Kamenice. Byl to jeden z významných okamžiků v osmičkovém roce v životě obyvatelstva obcí Podstudenecka.

Současnou naší snahou a záměrem bylo pomoci současnému majiteli této unikátní kulturní památky – Městskému úřadu zastupujícího občany města Česká Kamenice - a podpořit jej, aby byla rozhledna obnovena a rekonstrukce dokončena k výročí. Velice litujeme, že se přes naše úsilí nepodařilo akci včas dotáhnout do úspěšného vyvrcholení.  Představa původně plánovaného a Vámi všemi již netrpělivě očekávaného slavnostního otevření opravené staré krasavice ze Studence se bohužel posouvá na pozdější termín. Doufáme, a chceme i věřit slibům vedení Městského úřadu Česká Kamenice, že se skutečně jedná o termín v tomto roce, to znamená v roce 2008!

Není příjemné Vám toto negativní oznámení sdělit. Bohužel, není zcela jednoduché odpovědět ani na otázky financování. Odhad konečné částky, v letos předloženém rozpočtu, vyšplhal na téměř neuvěřitelných 2,85 milionů korun.  Díky darům a Vašim příspěvkům se daří tuto, pro město astronomickou, částku snižovat. Přesto musíme se značným politováním konstatovat, že vedení města Česká Kamenice, potřebné finanční krytí na práce při rekonstrukci dosud nezískalo a nemá. Díky laskavé a vstřícné intervenci paní Hany Lukáčové, členky zastupitelstva Ústeckého kraje, byla počátkem května tohoto roku podána hejtmanem Ústeckého kraje panem Ing. Jiřím Šulcem žádost o podporu rekonstrukce této zapsané kulturní památky ČR. Pevně doufáme, že se navrženou a požadovanou částku ve výši 1,95 milionů korun opravdu podaří získat. A věříme, že se díky ní bude pokračovat v laxně započatém přístupu k rekonstrukci. Těšíme se, že se obnovu vyhlídkové věže povede dovést k úspěšnému konci a studenecká krasavice opět nabídne všem návštěvníkům a obdivovatelům neopakovatelné zážitky z výhledů po překrásné krajině Lužických hor.

Děkujeme Vám všem za Vaši podporu, přízeň a trpělivost.

 

S úctou a obdivem k Vaší podpoře

Občanské sdružení Studení a Lipnice